Skutki prawne aktu głosowania są wiążące
Nie można powtarzać głosowania w tej samej sprawie w celu uzyskania „pożądanych" wyników. Powtórzenie głosowania można dopuścić tylko wyjątkowo, w razie stwierdzenia oczywistych uchybień i omyłek.
- Radni chcą zawrzeć w statucie gminy rozwiązanie polegające na tym, że po przeprowadzeniu głosowania na sesji rady gminy – na wniosek przewodniczącego rady, poparty przez radę zwykłą większością głosów – będzie można ponowić głosowanie w tej samej sprawie. Czy taka regulacja będzie zgodna z przepisami? – pyta czytelnik.
Nie.
W art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przyjęto, że uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Bezwzględnej większości głosów - oraz obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady i głosowania tajnego - wymaga np. wybór przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rady (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta